Ask the Building Maintenance Experts
Solutions for Your Toughest Problems

ICAN  Q & A  Home

Friday, October 31, 2014

Question

How do you figure paper usage for 13 people? I need to supply toilet paper, paper towels, soap, and trash liners. Someone from a janitorial company told me to charge $3 per person. It worked for them, they said.


Answer

$3 per person per month ($39) may be sufficient, but it all depends on the usage, over which you have little control. Sometimes product such as toilet tissue is stored where it can be taken home by thrifty building occupants.
Why not explore providing the building with these products at a slight markup above your cost? When they are about to run out of hand towels, bring in a new box and invoice for the supplies at month's end apart from the janitorial contract.
This way, theft, increased usage, waste and such is covered by the client, giving them more incentive to monitor the usage and placing you on a more secure footing as a product provider.
You should be able to arrange something with a local paper supplier to make this work.

Lynn E. Krafft, ICAN/ATEX Editor
lekrafft@juno.com